ABD’nin yetkili kurumu, aşı olanlar ile olmayanlar arasındaki büyük farkı ortaya koydu
ABD’nin yetkili kurumu, aşı olanlar ile olmayanlar arasındaki büyük farkı ortaya koydu

ABD Ulusal Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezleri’nin araştırması, aşılanmamış kişilerin, Covid-19 teşhisiyle hastaneye yatırılma olasılığının aşı olanlara göre 29 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

ABD’nin yetkili kurumu, aşı olanlar ile olmayanlar arasındaki büyük farkı ortaya koydu

HABER MERKEZİ

ABD’de Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı ABD Ulusal Hastalık Kontrol ve Engelleme Merkezleri’nin (CDC) araştırması, koronavirüs salgınında aşı olanlar ile olmayanlar arasındaki büyük farkı ortaya koydu.

CDC araştırması, aşılanmamış kişilerin, Covid-19 teşhisiyle hastaneye yatırılma olasılığının aşı olanlara göre 29 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Yeni çalışmayla ayrıca, aşılanmamış kişilerin aşılı kişilere göre Covid-19 ile enfekte olma olasılığının yaklaşık beş kat daha fazla olduğu saptandı. Araştırmada, iki doz aşı olanların hastaneye yatma oranının yaklaşık yüzde 3 olduğu, yoğun bakıma yatma oranı yüzde 0.5, entübe oranı ise yüzde 0.2 olduğu vurgulandı. Çalışmaya göre, pozitif vakaların yüzde 71.4’ünün aşı olmayanları kapsadığı, iki doz aşı olan bireylerden Covid-19’a yakalananların oranının yüzde 25 olduğu kaydedildi.

Çalışmada elde edilen sonuçların 1 Mayıs ile 25 Temmuz arasındaki Los Angeles County (Kaliforniya’ya bağlı bir ilçe) verilerine dayandığını öğrenildi.

YAPILAN UYARILARLA UYUMLU

CNBC’nin aktardığına göre CDC’nin Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu’nda yayımlanan çalışmaya ait veriler, haftalardır milyonlarca aşılanmamış ABD’linin kendilerini ciddi riske attığını söyleyen federal ve eyalet sağlık yetkililerinin yorumlarıyla uyum gösterdi.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, dün yaptığı açıklamada, verilerin ‘henüz aşılanmadıysanız, en yüksek risk altındakiler arasında olduğunuzu gösterdiğini’ söyledi.

CDC tarafından derlenen verilere göre pazartesi itibariyle 201 milyondan fazla Amerikalı veya toplam ABD nüfusunun yüzde60,8′i en az bir doz koronavirüs aşısı oldu. Ajansa göre, 171 milyondan fazla Amerikalı veya toplam ABD nüfusunun yüzde 51,5′i tamamen aşılandı.

BIDEN ‘AÇIK’ KONUŞMUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden, pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’deki “neredeyse tüm” Covid hastaneye yatışlarının ve ölümlerinin aşılanmamış insanlar arasında olmaya devam ettiğini ifade etmişti. Biden “Açık konuşayım, aşılı kişilerin Covid-19′a yakalandığı vakalar var, ancak bunlar aşısız insanlara Covid-19 bulaşmasından çok daha az yaygın ve en önemlisi, durumları çok daha hafif” şeklinde konuşmuştu.

ABD’li yetkililer, Pfizer ve BioNTech’in Covid-19 aşısına tam onay veren Gıda ve İlaç İdaresi’nin aşılanmamış bazı ABD’li sonunda aşıları yaptırmaya ikna edeceğini umuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here